honorarium autorskie, podwyższone koszty uzyskania przychodow, Crowe

50-proc. koszty u pracownika – jak stosować?

Renata Ryzak, Tax Consultant, Crowe
2021-09-20
honorarium autorskie, podwyższone koszty uzyskania przychodow, Crowe
Wynagrodzenie uzyskane w ramach stosunku pracy może być potraktowane jako honorarium autorskiego, do którego przysługują podwyższone koszty. Wielu pracodawców ma jednak problemy z zastosowaniem 50-proc. kosztów uzyskania przychodów.

Wynagrodzenie uzyskane w ramach stosunku pracy może stanowić honorarium autorskie, do którego przysługują 50-proc. kosztów uzyskania przychodów. Jednak, aby pracodawca mógł z tego rozwiązania skorzystać konieczne jest spełnienie szeregu warunków. Warunki zastosowania podwyższonych kosztów pracowniczych, tj. 50-proc. kosztów uzyskania przychodów od honorarium autorskiego zostały uregulowane w art. 22 ust. 9 pkt 1-3, ust. 9a, 9aa i 9b ustawy o PIT oraz zaprezentowane w interpretacji ogólnej ministra finansów z 15 września 2020 r. (DD3.8201.1.2018) - wyjaśnia Renata Ryzak, konsultant podatkowy w Crowe, w publikacji na łamach Rzeczpospolitej.

Przeczytaj artykuł

 

Skontaktuj się z ekspertem

Agata Niezychowska
Agata  Nieżychowska
Dyrektor Działu Doradztwa Podatkowego
Crowe

Doradztwo podatkowe